22 Eylül 2012 Cumartesi

Manşetlere “BALYOZ” indi!
Öncelikle belirteyim, bu bir yazı değil, gazetelerin manşetlere taşıdığı Balyoz Darbe Planı kararının yansımasına göz atmaktan ibarettir. Darbe yapmaya teşebbüs eden komutanların yargılandığı davada mahkûmiyet kararının çıkması, gazete manşetlerine nasıl yansıdı bir bakalım.

Gazeteler, kararla da “Ergenekoncu” veya “Ergenekon karşıtı” olduğunu göstermeleri açısından dikkate değerdi. Ergenekon yanlısı gazeteler karardan dolayı karalar bağlarken, Ergenekon karşıtları da demokrasinin kazandığına vurgu yapıyordu.

Ülkemizde yayınlanan gazetelerden Özgür Gündem, Evrensel, Birgün, Günboyu, Hürses, Şok, Yeni Asya, Yeni Mesaj gibi “taze haber” vermeyi beceremeyenlerin Balyoz kararından da haberleri yoktu.

Neredeyse bütün gazetelerin manşetine balyoz inmişti. Bakalım kararı kim nasıl yansıtmış?

Vatan Gazetesi; haberi sürmanşetten vererek “Ve Balyoz İndi” demiş.

Türkiye Gazetesi; “Tarihi Davada Karar” üst başlığıyla verdiği haberde “Komutanlara Balyoz Darbesi” başlığını uygun görmüş.

Davayı kamuoyuna ilk duyuran Taraf Gazetesi ise “Darbeye teşebbüs artık çok daha zor” başlığıyla kararı manşetine taşımış.

Takvim Gazetesi; kararı “Ağır Darbe” diye tam sayfa vermiş.

Star Gazetesi; “Türkiye ilk kez sivil yargı eliyle darbeyi cezalandırdı; 326 asker hüküm giydi” üst başlığı ve “Ve darbe mahkûm” diye manşetten duyurmuş.

Kararı “şok” olarak yorumlayanlardan birisi Sözcü Gazetesi; “Kritik Davada şok Karar” üst başlığı ve “Balyoz Gibi Ceza” manşetiyle kararı okurlarına duyurmuş.

Sabah Gazetesi, “Türkiye, tarihinde ilk kez bir sivil mahkemede darbecileri cezalandırdı” üst başlığıyla duyurduğu haberin ana başlığını “Yaşasın Demokrasi” diye vermeyi uygun görmüş.

Radikal Gazetesi, haberi manşetten vererek; “Balyoz Sert İndi” demiş.

Ortadoğu Gazetesi; “Komutanlara Ceza Yağdı” manşetiyle kararı duyurmuş.

Milliyet Gazetesi de haberi tam sayfa kullanmış; “Balyoz’da 325 Asker Mahkûm Oldu” üst başlığıyla verdiği haberin ana başlığı “5 Bin Sayfa Belgeye 5 Bin Yıl Hapis” diyerek toplam cezaları manşetine taşımış.

Milat, “Beklenen Karar” diye haberi manşetine taşımış.

Milli Gazete, Balyoz kararına manşetten küçük bir yer ayırmış ve “Balyoz Gibi Cezalar” diye haberi yansıtmış.

Hürriyet Gazetesi de karara tam sayfa ayırmış, “Balyoz Gibi Karar” üst başlığıyla verdiği haberin ana başlığı, 4+4+4’den esinlenerek, komutanların aldığı ceza yıllarını “20+20+20” diye vermiş.

Haber Türk, kararı manşetine taşıyarak, “Bir Bavuldan 5276 Yıl Çıktı” diye yansıtmış.

Güneş Gazetesi haberi “Balyoz Gibi Ceza” diyerek manşete taşımış.

Ekonomi Gazetesi olan Dünya, haberi manşetten vererek, “Balyoz’da 3 komutana 20 yıl hapis” başlığını seçmiş.

Cumhuriyet Gazetesi haberi tam sayfa vermiş, ilk manşetinde “Adalete Balyoz” demeyi seçerken, alt manşette ise “Karara hiç şaşırmadık” diye karara karşı olduklarını sayfaya taşımışlar.

Bugün Gazetesi haberi sürmanşetten vermiş, üst başlık olarak da “AK Parti’yi devirmek için Balyoz Darbe Planı yapan komutanlar mahkûm oldu” diye duyurduktan sonra ana başlıkta “Darbeye İlk Ceza” diye vermeyi uygun görmüş.

Aydınlık Gazetesi, haberi tam sayfa kullanmış ama diğerlerinden farklı olarak Atatürk’ün resmini de manşete taşımış, “Kemal’in Askerlerini Selamlıyoruz” diye mahkûm olan darbecilere selam durmuş.

Akşam Gazetesi de haberi sürmanşetten vermiş ve “Balyozdan Daha Ağır” diye kararı yorumlamış.

En ironili başlık ise Akit’in. Akit haberi sürmanşetten vererek “Balyoz’u Yediler” demeyi uygun görmüş.

En çok Ergenekon ve Balyoz haberi yapan Zaman Gazetesi de haberi manşetten vermiş ve “Balyoz’a Tarihi Ceza” başlığını kullanmış.

En ilginç başlıksa Yurt Gazetesi’nin. Gazete manşetten verdiği haberin üst başlığında; “Savunma hakkı ihlal edildi, kanıtlar incelenmedi” diyerek mahkeme kararını eleştirmiş ve manşetin ana başlığına ise “Adalete Balyoz” diye vermiş.

Yeni Şafak Gazetesi, haberi manşetten vererek, “Komutanlara En Ağır Ceza” başlığını seçmiş.

Yeni Çağ Gazetesi de haberi manşetten vererek, kararın “Balyoz Darbesi” olduğunu söylemiş.

***
Gazeteler Balyoz Darbe Planına verilen cezayı böyle yansıtmış.

Olaya hepsinin birden nasıl baktığını yansıtmak için, küçük bir çalışmaydı benimkisi, kararı verecek, asıl büyük işi yapacak olansa sizlersiniz. Ya darbeden yana olacaksınız, ya darbe karşıtı.

Her ikisinde de medyanın bir olaya nasıl yanlı baktığını, kendi gözlüğünden başka bir gözle olayları incelemediğini de görebilirsiniz.

Nasıl bakarsanız bakın, manşetlere balyozun indiğini görebilirsiniz, bu da yeter!

Naif Karabatak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz her zaman yol gösterici olacaktır, teşekkürler