13 Mayıs 2012 Pazar

İki balkon, iki konuşma ve bir gezi!

Naif Karabatak

Gül’ün Gezisinden Ayrıntılar

İki balkon, iki konuşma ve bir gezi!


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cumartesi günü Adıyaman’ı ziyaret etti. “Bir dizi açılış ve ziyaret” diyemiyoruz, çünkü açılış yapılacak bir tek iş yoktu. Sadece ziyaret ve bir umut vardı. O umut da olmadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gelişi öncesi Adıyaman’da çift başlı bir yönetim uygulandığı intibaı verildi. Böyle bir niyet var mıdır, yok mudur bilemem ama vatandaşın böyle bir kanıya varmasına neden olacak çok argüman vardı.

Otobüs durakları ve billboardlara asılan afişlerle Cumhurbaşkanı AbdullahGül’ün Adıyaman’a geleceği duyuruluyordu. Duyuruda iki logo vardı; Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Belediyesi. Ancak bazı pankartlarda “Cumhurbaşkanı”nın unvanı vardı, adı yoktu ama “Necip Büyükaslan Belediye Başkanı” adı ve unvanı çok daha büyük yazılmıştı.

İki başlılık açıklama ve duyurularda ortaya çıktı. Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ilimizi ziyareti nedeniyle bir açıklama yaparak, vatandaşları saat 11.00’da valilik önüne davet ediyordu. Demek ki, hükümet konağı önünde Cumhurbaşkanının konuşması söz konusuydu.

Birden belediye hoparlörlerinden bir anons duyuldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün saat 11.00’da belediyeyi ziyaret edeceği belirtilerek, vatandaşlar davet ediliyordu. Aynı saat, iki farklı mekan ve iki farklı cumhurbaşkanı varmış gibi. Daha sonraki anonslarda ise bu saat 12.00’a alındı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilimize 11.30’da geldi. Valiliği ziyaretinde, ilk olarak balkona çıkıp az sayıdaki vatandaşlara hitaben kısa bir konuşma yaptı. Çünkü çok sayıdaki vatandaş ise belediye önünde bekliyordu.

Vatandaşların yoğun sevgi gösterisiyle Cumhurbaşkanı Gül, korumaların uyarılarına aldırmadan, valilikten belediyeye yürüyerek geçti. Yol boyu vatandaşların sevgi gösterilerine karşın, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan’ın kendi eliyle cumhurbaşkanına gül serpiştirmesi de dikkat çekti.

Belediye önünde mehter takımı ve çığırtkanla karşılanan Gül için gündüz gözüyle havai fişek bile atıldı.

Belediyeye geçen Gül, ikinci bir balkona çıkarak vatandaşlara yönelik kısa bir konuşma daha yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, buradan Garnizon Komutanlığı’na, oradan da Adıyaman Üniversitesi’ne geçti. Öğle yemeğini ise TPAO Bölge Müdürlüğü’nde yiyen Gül, ilimizden ayrıldı.

Ancak, Gül’ün ziyaretinde en büyük beklenti Sahabe Safvan Bin Muattal türbesini ziyaret etmesi ve buraya yapılması düşünülen projeyi, cumhurbaşkanı himayesine alınmasıydı, olmadı.

Ziyarette AK Parti Adıyaman Milletvekilleri tam kadro hazır bulundu. Ziyaret boyunca vatandaşların sıcak karşılaması dikkat çekerken, Gül’ün konuşmasında, Adıyaman’ın güzelliklerini sayarken, “Atatürk Bulvarı”, “huzur kenti” olmamız ve “barış-kardeşlik” sembolü olduğumuz üzerine vurgudan başka bir ekleme yapmadı. Vatandaşlar ise bilinen şeyleri bile çılgınca alkışladı. Sanki, huzurda, barış da, kardeşlikte devletin bir katkısı varmış gibi.

Gül’ün gezisi boyunca bir de iki farklı rakam tartışıldı. Uzun zamandır Adıyaman, ilk kez cumhurbaşkanı ağırlıyordu. Bazıları bu süreyi 27 derken, bazıları ise 22 olduğunu söylüyordu. Yanılgı ise Merhum Turgut Özal’ın başbakanken mi geldiğiydi, cumhurbaşkanlığı görevindeyken mi?

Merhum Özal, 1990 yılında cumhurbaşkanı olarak Adıyaman’ı ziyaret etmişti. Dolayısıyla da 22 yıl sonra ilk kez halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı ilimize gelmiş, ancak iki balkon, iki konuşmanın ötesine geçecek bir kazanım elde edememiştik.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz her zaman yol gösterici olacaktır, teşekkürler